9 kosowskie spotkanie kapel weselnych w kosowie lackim - plakat
31 maja na scenie plenerowej MGOK znowu rozbrzmiały dźwięki kapel ludowych. KSKW stały się już tradycją i co najważniejsze – nie tylko dla nas. Otrzymujemy coraz więcej zgłoszeń, a zainteresowanie wykonawców w tym roku było tak duże, że musieliśmy niestety kilkorgu odmówić, gdyż plan wieczoru wypełniony był szczelnie.
Na scenie zaprezentowały się kapele, które były u nas już nie jeden raz, ale i takie, które debiutowały na KSKW: Folkowe Nuty, Korniczanie, Bardowie, Retro, Kapela z Wielgolasu, Moko Bęc, Roman Brochocki, Jan Ciecierski, Kapela Jana z Wasilkowa, Zespół Zwycięzcy, Głuchowscy, Różyczki, Stanisław Krynicki, Kapela Chmiela, Skolion, Kapela Nadbużańska, Zbigniew Matysiak, Leszek Krasowski.
Cieszy nas, że aż taką furorę zrobił zespół z MGOK „Zwycięzcy”, który podbił serca publiczności i jako pierwszy bisował.
Dodatkowym punktem imprezy był konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich na najlepsze danie weselne. Jury w składzie: Anna Szpura (przewodnicząca), Anna Wilińska, Zbigniew Mądry, Wojciech Susko I miejsce przyznało KGW KOSOWIANIE (za barszcz, paszteciki i krokiety), II miejsce KGW DĘBE (za bigos), III miejsce KGW MALISZEWA (za polędwiczki wieprzowe), wyróżnienia zaś otrzymały: KGW TOSIE-KRUPY, KGW NOWA WIEŚ oraz KGW DYBÓW. Nagrody wręczała dyrektor MGOK Ewa Olszewska oraz Burmistrz Miasta i Gminy Kosów Lacki Jan Słomiak.
Miłą niespodzianką był zaś dla nas prezent jaki otrzymaliśmy od Anny Szpury, a był nim piękny korowaj weselny. Od razu stał się on dekoracją sceny!
W przyszłym roku odbędzie się dziesiąta, a więc w pewien sposób jubileuszowa, edycja Kosowskiego Spotkania Kapel Weselnych. Zapraszamy już dziś! Będzie się działo!
 
Obchody uchwalenia konstytucji 3 maja w kosowie lackim - plakat
3 Maja w Kosowie Lackim to każdego roku święto majowej Konstytucji oraz wigilia dnia Św. Floriana.
Uroczystości rozpoczęły się przemarszem druhów z OSP do kościoła, po czym nastąpiła Msza Święta w intencji ojczyzny i strażaków. Po jej zakończeniu przeszedł główną ulicą miasta uroczysty pochód, a delegacje władz samorządowych: gminnych (burmistrz Jan Słomiak, zastępca burmistrza Paweł Nasiłowski, przewodniczący Rady Miasta i Gminy Arkadiusz Mleczko) i powiatowych (radna powiatowa i członek Zarządu Rady Powiatu Ewa Olszewska) oraz przedstawiciele Senatora Waldemara Kraski (Sylwester Rytel-Andrianik, Urszula Krzymowska i Marek Maliszewski) złożyli wieńce przy kosowskich pomnikach poświęconych bohaterom walczącym o niepodległość Ojczyzny.
Następnym punktem była akademia przygotowana przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim pt.„Pamięć w nas - mocny dąb, Gniazdo orła to nasz dom”. Po krótkiej lekcji historii zgromadzona w MGOK publiczność mogła uczestniczyć w promocji książki ks. Krzysztofa Ołdakowskiego pt. „Papież Franciszek. Pasterz i prorok”. Po zakończeniu uroczystości tradycyjnie czekał na wszystkich poczęstunek, o który zadbała Restauracja Jurkowscy.
 
Spektakl "Włóż koronę" orz "Historia powtarza się 2" w wykonaniu młodzieży z Żytomierza na Ukrainie - plakat
30 kwietnia w MGOK gościliśmy młodzieżową grupę teatralną z Ośrodka Kultury i Tradycji Polskich w Żytomierzu na Ukrainie. Ich obecność była możliwa dzięki realizacji projektu: „Bez przeszłości nie ma przyszłości” (Przyjazd polskiej młodzieży z Żytomierza do Węgrowa i prentacja sztuk teatralnych o polskiej historii i kulturze w powiecie sokołowskim i węgrowskim).
Zagrali dla nas dwa spektakle: „Włóż koronę” oraz „Historia powtarza się” w reżyserii Oksany Luc, pod opieką choreograficzną Olgi Kostiuszko.
Pierwsze przedstawienie odnosiło się do bieżących wydarzeń na Ukrainie. Mówiło o szoku wywołanym agresją Rosji i dramacie lokalnych społeczności ukazanym przez pryzmat młodzieży. Pojawiły się wątki polskiej pomocy i wolontariuszy wyjeżdżających by wspomóc potrzebujących. Drugie przedstawienie ukazywało wojnę jako element – chciałoby się powiedzieć „przeklętego” – historycznego kontinuum.
Ważnym głosem wybrzmiewającym z obu spektakli była potrzeba jedności. Mimo narosłych zadrażnień warto wzbić się na wyżyny ludzkiej empatii i pielęgnować człowieczeństwo w nieludzkich sytuacjach.
Oba przedstawienia były podniosłe i wzruszające. Na długo zostaną w naszej pamięci treści, ale i odśpiewany ze sceny Mazurek Dąbrowskiego oraz Rota.
Całe spotkanie, połączone z opowieścią o działalności Żytomierskiego Ośrodka Kultury i Tradycji Polskich poprowadził Jacek Barczak. Wśród gości byli również Mariia Filiseienko, dyrektor OKiTP oraz dr Marek Sobisz, dyrektor Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie odpowiedzialny za realizację projektu.
Po częściach artystycznych aktorzy, goście i publiczność mogli skorzystać z doskonałego poczęstunku przygotowanego przez zaprzyjaźnione z nami Koła Gospodyń Wiejskich: Kosów Lacki, Tosie Krupy i Maliszewa oraz Kosowskiego Klubu Seniora
To było piękne popołudnie.
Projekt “Bez przeszłości nie ma przyszłości” został dofinansowany przez Kancelarię Senat Rzeczypospolitej Polskiej, w ramach konkursu Senat – Polonia 2026
 
11 Bieg Flagi w Kosowie Lackim - plakat

2 maja 2026 r. odbył się w Kosowie Lackim XI Bieg Flagi.

Organizatorami wydarzenia byli Urząd Miasta i Gminy Kosów Lacki, ULKS „KOS”, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury oraz Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Głównym organizatorem, który jak każdego roku przyjął na swoje barki całe przedsięwzięcie był nieoceniony Tadeusz Gąsiorowski. Cieszy nas, a nawet napawa dumą, że możemy mu w tym szczytnym przedsięwzięciu pomagać logistycznie.
Uroczystość rozpoczęła się od powitania zebranych przez Burmistrza Miasta i Gminy Kosów Lacki Jana Słomiaka oraz wciągnięcia flagi na maszt i odśpiewania hymnu narodowego. Krótkie słowo do zebranych skierowali również: dyrektorka Szkoły Podstawowej Monika Denisiuk-Świstek oraz Senator RP Waldemar Kraska.
Sportowców wystartował Tadeusz Gąsiorowski. Tym razem w szranki na 2,5 kilometrowym dystansie stanęło ok 140 osób. Nie byli to już tylko mieszkańcy miasta i gminy Kosów Lacki.
W poszczególnych kategoriach kosowskiego biegu na podium stanęli:

OPEN kobiety:
1. Milena Żochowska
2. Joanna Jajszczak
3. Małgorzata Gąsiorowska

OPEN mężczyźni:
1. Konrad Bujalski
2. Jakub Szymański
3. Krzysztof Izdebski

MŁODZIEŻ dziewczęta:
1. Oliwia Sikora
2. Wiktoria Kryczka
3. Gabriela Pankiewicz

MŁODZIEŻ chłopcy:
1. Krzysztof Kopania
2. Łukasz siwek
3. Adam Fabisiak

DZIECI dziewczynki:
1. Wiktoria Adamska
2. Weronika Rybak
3. Weronika Adamska

DZIECI chłopcy:
1. Karol Kryczka
2. Dawid Uziębło
3. Szymon rybak

Dekorowania zwycięzców dokonali: Burmistrz Miasta i Gminy Kosów Lacki Jan Słomiak oraz główny sponsor XI Biegu Flagi Arkadiusz Wiśniewski.
Medale pamiątkowe i koszulki okolicznościowe otrzymali wszyscy uczestnicy biegu.
Po części oficjalnej na uczestników czekał ciepły posiłek oraz prowiant regeneracyjny.
Sponsorami jubileuszowego XI Biegu Flagi Kosów Lacki 2025 byli:
OSM Kosów Lacki,
Daniel Koroś,
Zakłady Mięsne „Świderscy”,
Sklep Gama,
Sklep Topaz,
Delikatesy Somianka,
BISSON Projekt Łukasz Ferenc,
Kancelaria Ubezpieczeniowa Janusz Ziemski,
Koło Łowieckie Orzeł z Siedlec,
Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy Siedlce,
ale przede wszystkim
BUD Brothers Arkadiusz Wiśniewski i Wojciech Wiśniewski.
Wszystkim Państwu bardzo dziękujemy za wkład w to wspólne przedsięwzięcie. Dzięki Waszej ofiarności Bieg Flagi mógł odbyć się na najwyższym poziomie.
 
Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzn - plakat
8 marca MGOK wypełnił się cudowną publicznością!
Z okazji Dnia Kobiet (międzynarodowego) i Dnia Mężczyzn (już nie-międzynarodowego) przygotowaliśmy przestrzeń do wspólnego świętowania. Wstępem były ciepłe życzenia, które burmistrz Jan Słomiak złożył kobietom, a dyrektor Ewa Olszewska mężczyznom.
Na scenie odbył się koncert, podczas którego wystąpili artyści związani z MGOK: Hanna i Janusz Wiśniewscy, Karolina Kowalczyk, Jerzy Łaszczuk (z ważnym udziałem choreograficznym Barbary Skibniewskiej), Bogumiła Zawadzka, Energetyczne Trio (Iwona Owsianka, Ewa Wrzosek, Patryk Wrzosek), Joanna Dłużniewska oraz Siostry Trio (Eliza Niemiec, Emilia Niemiec, Małgorzata Bernabiuk). Publiczność reagowała żywiołowo! Prowadzący został w końcowej części koncertu ubezwłasnowolniony. Publiczność wymogła bisy nie tylko ostatnich wykonawców.
iero się działo! Policja miała swoje stoisko profilaktyczne, na którym można było spojrzeć na świat przez alko- i narkogogle, OSP Kosów Lacki eksponowała i objaśniała działanie sprzętu ratowniczego, na stoisku AVON panie robiły makijaż, a na pięknej ściance Anita Kurowicka robiła zdjęcia wszystkim chętnym.
To był naprawdę doskonale spędzony czas.
Wszystkim zaangażowanym i gościom bardzo dziękujemy!
---------
Scenariusz koncertu: Monika Szast, Andrzej Tchórzewski
Scenografia: Amanda tworzy
Kulinaria: Wiktoria Rutkowska, Ewa Olszewska, Anna Szajko, Artur Ziontek
AVON: Agata Maria Fabisiak, Sylwia Grochowska
Foto: Anita Kurowicka
Policja: podkom. Dominika Ślepowrońska, asp. szt. Sylweriusz Kryczka
OSP: Jan Pawlicki, Maciej Stanski, Jacek Litwińczuk, Dariusz Kędzior, Piotr Kędzior, Andrzej Badura
 

Sonda
Co myślisz o naszej stronie?
Co myślisz o naszej stronie?
Musisz zaznaczyć przynajmniej jedną odpowiedź!
program regionalny narodowa strategia spójności
mazowsze serce polski
unia europejska europejski fundusz rozwoju regionalnego
Projekt i wykonanie: sm32 STUDIO