1 marca Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kosowie Lackim włączył się w akcje upamiętniania Żołnierzy Wyklętych, czyli tych, którzy po 1945 roku kontynuowali partyzancką walkę z okupantem sowieckim. Podlasie, zwłaszcza zaś teren powiatu sokołowskiego, w tym i naszej gminy Kosów Lacki, było areną niezwykle krwawych i zaciętych walk. Burzliwy dyskurs toczący się wokół tych, którzy nie uwierzyli w „wyzwolenie” i zachowali swą niezłomna postawę odzwierciedlają przygotowane w naszym ośrodku wystawy. Dwie z nich są autorstwa Instytutu Pamięci Narodowej: „Mazowsze i Podlasie w ogniu 1944-1956” oraz „Czas Niezłomnych. Polskie podziemie niepodległościowe 1944-1956” – wpisują się one także w obchodzoną w tym roku rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.


Trzecia wystawa „Podlaskie podziemie niepodległościowe w literaturze”, przygotowana przez MGOK, pokazuje prace badawcze, wspomnienia, komiksy poświęcone Żołnierzom Niezłomnym.
1 marca w Narodowym Dniu Pamięci O Żołnierzach Wyklętych wyświetliliśmy również film dokumentalny Adama Sikorskiego „Kamienie wołać będą” zrealizowany przez Instytutu Pamięci Narodowej.

GALERIA: Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” 2018 - ZDJĘCIA

Sonda
Co myślisz o naszej stronie?
Co myślisz o naszej stronie?
Musisz zaznaczyć przynajmniej jedną odpowiedź!

Newsletter

Chcesz otrzymywać wiadomości o aktualnych wydarzeniach? Podaj Imię i Twój adres email i kliknij przycisk Zamawiam. Przed zapisaniem się do newslettera należy zapoznać się z regulaminem oraz RODO.

program regionalny narodowa strategia spójności
mazowsze serce polski
unia europejska europejski fundusz rozwoju regionalnego
Projekt i wykonanie: sm32 STUDIO