„Kosowskie Lato” – piknik organizowany przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kosowie Lackim oraz lokalne władze samorządowe z Burmistrzem Janem Słomiakiem na czele, po raz kolejny zgromadziło olbrzymią publiczność. Partnerami organizacyjnymi byli Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Kosowskiej, klub Kosovia Kosów Lacki oraz „Sokołowskie Klasyki”.
Impreza rozpoczęła się o godzinie 15.00 i jako pierwsi pojawili się na scenie lokalni artyści z kosowskiego chóru działającego przy MGOK oraz młode wokalistki, które kształcą swe talenty pod kierunkiem Andrzeja Tchórzewskiego. Uroczystego otwarcia imprezy dokonali: Ewa Rutkowska dyrektor MGOK oraz Jan Słomiak Burmistrz Miasta i Gminy Kosów Lacki. Po ich krótkim wprowadzeniu występy kontynuowali kosowscy soliści. Równolegle natomiast, na murawie boiska klubu Kosovia Kosów Lacki rozgrywał się Turniej Piłki Nożnej w kat. Orlików o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Kosów Lacki, zorganizowany przez Tomasza Wojtczuka.


Kolejnymi wykonawcami na naszej scenie byli muzycy z Orkiestry Dętej działającej przy OSP Sterdyń. Mimo przejściowych problemów z nagłośnieniem, świetnie poradzili sobie igrając akustycznie. W repertuarze znalazły się m.in. rozpisane na orkiestrę takie hity, jak „Przez twe oczy zielone” z repertuaru Zenka Martyniuka. Kolejnych wykonawców, kosowskiej publiczności nie trzeba było przedstawiać. Była to bowiem kapela „Szwagry” z Siemiatycz, która po występach na organizowanym przez nas corocznie festiwalu Kosowskie Spotkanie Kapel Weselnych ma już swoja wierną i oddaną publiczność. Po godzinnej zabawie ze Szwagrami, na scenie ponownie zawitali organizatorzy.
Zostały wręczone puchary i medale uczestnikom turnieju piłkarskiego, w którym poszczególne miejsca zajęli: 1. Czarni Węgrów, 2. Akademia Piłkarska Sokołów Podlaski, 3. Kosovia Kosów Lacki, 4. Wicher Sadowne. Dekoracji zwycięzców dokonali Jan Słomiak i Tomasz Wojtczuk. Następnie wręczone zostały także puchary laureatom konkursu „Piękna Posesja Miasta i Gminy Kosów Lacki” ogłoszonego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Kosowskiej. Zwycięzcami zostali państwo Henryka i Andrzej Zecerowie oraz Dorota i Wojciech Cołosińscy.
„Perły Kosowskiej Kultury”, to kolejne statuetki, które wręczono. Nagroda powstała z inicjatywy dyrektor MOGK i ma być przyznawana młodzieży, która kończy etap edukacyjny w Kosowie, a w czasie lat nauki czynnie brała udział w życiu kulturalnym miejscowości. W pierwszej edycji uhonorowane zostały dwie młode wokalistki, które zdążyły już osiągnąć niemałe sukcesy – Oliwia Frąc i Ewelina Krzymowska. Obie w towarzystwie rodziców odebrały nagrodę z rąk dyrektor MGOK i burmistrza. Obie także dały mini recital prezentujący swój talent i możliwości artystyczne.
Po tej wzruszającej uroczystości przyszedł czas na długo oczekiwane gwiazdy wieczoru, czyli zespół TOP GIRLS. Trzy niebłahej urody dziewczęta na ponad godzinę zawładnęły sceną i sercami słuchaczy. Do udziału w swoim skrupulatnie wyreżyserowanym show zaprosiły też przedstawicieli publiki... tych najmłodszych przedstawicieli. Ochoczo więc dzieci rzuciły się w stronę ogrodzenia by znaleźć się w otoczeniu swoich idolek. Wspólnie odśpiewali jedną piosenkę, po czym szczęśliwe latorośle wróciły pod opiekę rodziców. Występ Top Girls był niewątpliwie koncertem, który przyciągnął jedno z najliczniejszych audytorium w regionie.
Kolejnym wykonawcą był Luka Rosi. Pochodzący z naszego regionu artysta również ma swoich fanów, którzy dawali tego dowód wspólnie śpiewając utwory z jego repertuaru.
Na koniec wystąpił także Marek Krzymowski – znany na co dzień, jako kosowski organista, występujący jednak z czasu w repertuarze disco polo, zwłaszcza zaś z repertuaru Zenka Martynika i jego zespołu „Akcent”. Charakterystyczna barwa głosu powoduje, że trudno odróżnić oryginał od coverów.
Przez cały czas trwania imprezy jej uczestnicy mogli korzystać z szerokiej gamy atrakcji dla dzieci oraz ogródków gastronomicznych z różnorodnym asortymentem. Swoje stanowisko degustacyjne miała także kosowska Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska. Warto było też zerknąć na „Sokołowskie klasyki”, czyli grupę pasjonatów dawnej motoryzacji, która od lat pod tym szyldem organizuje samodzielne zloty, ale i uczestniczy w naszych przedsięwzięciach. Dla wszystkich naszych gości już tradycyjnie grochówka przygotowana przez Ewę Arciechowską, a zasponsorowana przez Burmistrza. Dzięki nim mogliśmy zerknąć „Jak to ongiś w Kosowie bywało” – jak głosi wspólne wystawcom hasło.
Impreza zakończyła się około północy.
Organizacja takich przedsięwzięć przez mały zespół osób (a w takim pracujemy w MGOK) zmusza nas do zwracania się o pomoc – materialną, finansową i fizyczną do wielu osób i instytucji. Wszystkim, którzy nas na różne sposoby wsparli składamy serdeczne podziękowania.
Za pomoc finansową i rzeczową nasze podziękowania otrzymują: Mariola i Dariusz Zakrzewscy oraz Anna i Janusz Zakrzewscy, właściciele Zakładów Mięsnych „Zakrzewscy”, Andrzej Minarczuk Prezes OSM Kosów Lacki, Konstantin Iziourov dyrektor Spółki „Staoil”, Barbara i Andrzej Mrozowie właściciele przedsiębiorstwa „MADO”, Elżbieta i Kazimierz Świderscy oraz Edyta i Rafał Świderscy – właściciele Zakładów Mięsnych „Świderscy”, Bogusław Jakubaszek właściciel firmy „Jakub”, Dariusz Rurarz i Wojciech Rutkowski właściciele firmy „Gama”, Elżbieta, Arkadiusz i Wojciech Wiśniewscy właściciele przedsiębiorstw „ELKA”, Bud Brothers i PHU LK, Zdzisław i Marek Krajewscy właściciele firmy „Promyk”, Henryka Zecer, Maryla Flak, Justyna Szajko „Maju Logistics”, Marek Grabowski właściciel firmy „Grabek”, Adrian Wilgos „T-R-M Servis” i Robert Soszyński PSB Mrówka.
Dużą pomocą techniczną służyli nam panowie Jan Pawlicki, Sławomir Wycech, Tomasz Wojtczuk, Paweł Kądziela, Stanisław Pogorzelski, Jacek Litwińczuk, Paweł Szajko i Wiesław Wiśniewski oraz zastępy OSP z Kosowa Lackiego, Trzcińca Małego, Wólki Okrąglik, Telak, Chruszczewski, Dybowa i Trzcińca Dużego.
Osobno wspomnijmy o wystawie MGOK przygotowanej we współpracy z Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Kosowskiej – „Polacy i Żydzi. Kosów Lacki 1918-1943”, która swą premierę miała w dniu festynu, a oglądać będzie ja można do końca sierpnia. Ekspozycja powstała w ramach Festiwalu Różnorodności Kulturowej Mazowsza i Podlasia „Byli wśród nas”, który od lat przypomina historyczną wielokulturowość miasta i regionu.

 

GALERIA: Kosowskie Lato 2019 - ZDJĘCIA

Sonda
Co myślisz o naszej stronie?
Co myślisz o naszej stronie?
Musisz zaznaczyć przynajmniej jedną odpowiedź!

Newsletter

Chcesz otrzymywać wiadomości o aktualnych wydarzeniach? Podaj Imię i Twój adres email i kliknij przycisk Zamawiam. Przed zapisaniem się do newslettera należy zapoznać się z regulaminem oraz RODO.

program regionalny narodowa strategia spójności
mazowsze serce polski
unia europejska europejski fundusz rozwoju regionalnego
Projekt i wykonanie: sm32 STUDIO