10 czerwca odbyły się główne uroczystości „Jubileuszowych obchodów 25-lecia Diecezji Drohiczyńskiej”. MGOK, jako członek Stowarzyszenia „Podlaskie Dziedzictwo Kultury”, wziął w nich udział prezentując fragment dorobku kulturowego Kosowa Lackiego. 

Co roku 10 czerwca obchodzony jest dzień Podlasia. Święto zaistniało dzięki JE bp. Antoniemu Pacyfikowi Dydyczowi i od początku miało być formą dziękczynienia Diecezji Drohiczyńskiej za wizytę Jana Pawła II w 1999 r. w Drohiczynie.  W tym roku miało ono szczególny charakter, gdyż wiązały się z 25. rocznicą utworzenia Diecezji w 1991 r.

Obchody wystartowały  w niedzielę 5 (tego dnia przypada dokładna rocznica) a zakończyły 11 czerwca. Główne uroczystości miały miejsce w piątek 10 czerwca na drohiczyńskich błoniach, gdzie 17 lat wcześniej odbyło się spotkanie z Janem Pawłem II.

Piątkowa część jubileuszu rozpoczęła się  o godzinie 15 koronką do Bożego Miłosierdzia. Następnie odbył się koncert laureatów Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej i finał Motocyklowego Rajdu Papieskiego. Główna częścią dnia była Msza św. pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, koncelebrowana przez bp. Tadeusza Pikusa, bp. Seniora Antoniego Pacyfika Dydycza oraz wielu zaproszonych na tę uroczystość biskupów i duchownych. Zakończył to doniosłe wydarzenie Apel Jasnogórski „Na 100 gitar i 200 głosów”.

W trakcie trwania uroczystości na drohiczyńskich błoniach stowarzyszenie „Podlaskie Dziedzictwo Kultury” prezentowało dorobek kulturalny zrzeszonych jednostek. Pozwalało to na przegląd podejmowanych w regionie inicjatyw oraz ich spełnień. Pomysł na nasze stanowisko był osnuty wokół obrazu El Greco. Zaprezentowaliśmy więc kopię dzieła wykonana przez Adama Borowego wiszącą na co dzień w kosowskim kościele. Obok niej zaistniały cztery inne płótna artysty. Pokazaliśmy także książkę Izabelli Galickiej i Hanny Sygietyńskiej „El Greco z Kosowa Lackiego” a przy okazji także inne wydawnictwa kosowskie: wiersze Hanny Ratyńskiej i pokonkursowy tom „Młodzi o Kosowie”. W ramach opowieści o naszych inicjatywach kulturowych przygotowaliśmy 10 zakładek książkowych wiązanych wspólnym hasłem „Wydarzyło się w Kosowie”, na których przedstawiliśmy zarówno naszą codzienną działalność, jak i wydarzenia, które trwale zapisały się w pamięci.  Był z nami także Witek Radomski ze swoją płytą „Dom rodzinny” i kolekcją instrumentów perkusyjnych. Gościliśmy przy naszym boksie także muzyków ludowych, z którymi zaprzyjaźniliśmy się podczas niedawnego „Festiwalu Kapel Weselnych”.

Na uroczystościach pojawił się burmistrz Jan Słomiak, sekretarz gminy Daniela Prokopczuk, radna gminna Ewa Arciechowska, dyrektorka Szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Grażyna Niemierka, którzy również odwiedzili nasze stanowisko. Gościliśmy także bp. Tadeusza Pikusa i senator Marię Koc.

Sonda
Co myślisz o naszej stronie?
Co myślisz o naszej stronie?
Musisz zaznaczyć przynajmniej jedną odpowiedź!
program regionalny narodowa strategia spójności
mazowsze serce polski
unia europejska europejski fundusz rozwoju regionalnego
Projekt i wykonanie: sm32 STUDIO