3 września w sobotę w całym kraju po raz kolejny miało miejsce wielkie święto książki – „Narodowe Czytanie”. W tym roku czytaliśmy „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza.
– To piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić – mówił w lutym tego roku prezydent Andrzej Duda, ogłaszając wyniki głosowania czytelników. Dzieło Sienkiewicza konkurowało z „Chłopami” Władysława St. Reymonta, „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołami” Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”.
Dokładnie 120 lat temu, w Krakowie miała miejsce premiera nowej powieści Henryka Sienkiewicza „Quo Vadis”. Czytelnicy już ją znali, gdyż wcześniej ukazywała się w odcinkach niemal równolegle w trzech czasopismach: warszawskiej „Gazecie Polskiej”, krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”. Powieść została świetnie przyjęta przez polskich i światowych czytelników. Do dziś przetłumaczono ją na 50 języków. Często też, acz błędnie, uważa się, że to dzięki niej Henryk Sienkiewicz otrzymał nagrodę Nobla.
Łaciński tytuł, znaczący „dokąd idziesz”, nawiązuje do słów Quo vadis, Domine?, co w tłumaczeniu znaczy: Dokąd idziesz, Panie?, wypowiedzianych według legendy, przywołanej również w powieści, przez apostoła Piotra do Chrystusa.
W Polsce, której nie było wtedy na mapie Europy, czytano ją jednak w kontekście współczesnym. Rzym czasów Nerona miał stać się tłem do rodzimej opowieści o zwycięstwie idei nad fizyczną przemocą.
Pojawiały się interpretacje, które Ligię ze względu na pochodzenie, utożsamiały z Prasłowianami. Skoro jednak Ligia ma być symboliczną Polską, to kim jest ratujący ją, olbrzymi Ursus?
Kosowskie świętowanie Narodowego Czytania zaczęło się o godzinie 9. Wtedy Marzena Radomska-Wujek i Artur Ziontek z MGOK wespół z kamerzystą Jarosławem Zarankiem wyruszyli na ulice miasteczka, by zachęcać mieszkańców do lektury. Przed kamerą wystąpiło blisko 30 osób. Premiera filmu wkrótce.
O 16 przed budynkiem MGOK zebrali się natomiast nauczyciele (Katarzyna Kurowicka, Agnieszka Zych, Małgorzata Łach, Elżbieta Witkowska, Mariola Zakrzewska) i uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum, którzy odczytywali fragmenty mistrzowskiej powieści noblisty.
Audytorium było niewielkie. Niezawodnie przybyli Agnieszka Winnicka, Joanna Omieciuch, Witold Radomski, Aneta Samuel-Ziontek, Elżbieta Radomska – dyrektor kosowskiego Publicznego Gimnazjum im. A. Kamińskiego, Daniela Prokopczuk – sekretarz Miasta i Gminy Kosów Lacki, kilkoro innych osób... Wierzymy, że w roku następnym liczba entuzjastów się zwiększy.
GALERIA: