W niedzielę 18 grudnia w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie pt. „Pieśni okresu adwentu i Bożego Narodzenia”. Współorganizatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Katedra Kultury i to głównie jej przedstawiciele zagościli na naszej scenie.
Pierwszym punktem spotkania był film „Ligawka” – 5 odcinek serii „Instrumenty z duszą” (https://www.youtube.com/watch?v=vKBFWwTJifM). Autorami filmu są Piotr Dorosz z Instytutu Sztuki PAN i Piotr Baczewski, którzy od lat dokumentują tradycyjne formy muzyczne polskiej wsi (www.piotr-baczewski.pl). Ciekawostką na gruncie lokalnym jest fakt, iż jednym z przedstawionych w filmie legaczy jest ś.p. pan Wacław Stańczuk z Kosowa Lackiego.

Po kilkunastominutowej projekcji, autor scenariusza Piotr Dorosz opowiedział o tradycjach gry na ligawce, jej budowie i powstawaniu, dając też krótką prezentację muzyczną.
Po nim pojawiła się na scenie Anna Jurkiewicz ze Stowarzyszenie Katedra Kultury Kultury i opowiedziała o realizowanym projekcie „Pieśni do śmierci” (piesnidosmierci.blogspot.com). Ostatnim punktem programu było wspólne śpiewanie pastorałek i pieśni adwentowych. Julia Kozera, Michał PietrusiewiczAnna JurkiewiczMarcin Kulińskii, Julia Biczysko, Tomasz Osuch i gościnnie występujący Karol Grono z Chruszczewki zainicjowali pieśni zapraszając wszystkich do wspólnego śpiewania. Zgromadzona publiczność, z burmistrzem Janem Słomiakiem i proboszczem ks. Tomaszem Pełszykiem na czele, ochoczo się do tego przyłączyła.
Trwające blisko półtorej godziny niezwykłe wydarzenie było cennym doświadczeniem poznawczym i duchowym, dobrze wpisującym się w adwentowe przygotowanie do Świąt Bożego Narodzenia.

GALERIA:

Pieśni okresu adwentu i Bożego Narodzenia - Zdjęcia