9 lipca w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury odbył się Piknik Integracyjny. Przygotowywane przez nas letnie wydarzenia zazwyczaj dzielone były tematycznie, bo tez i kierowane były do różnego kręgu odbiorców. Tym razem postanowiliśmy je połączyć i w ramach jednego piknikowego wydarzenia dać mieszkańcom Kosowa Lackiego oraz gościom możliwość uczestniczenia w szerokim ramowo przedsięwzięciu. Współorganizatorem tego wydarzenia był Kosowski Klub Seniora. Zaś piękna letnia pogoda sprzyjała miłemu spędzeniu czasu z kulturą.
Pierwszym punktem niedzielnego popołudnia było zwyczajowe zakończenie roku kulturalnego z MGOK, czyli występ naszych podopiecznych, szlifujących przez cały rok swe talenty pod okiem instruktorów. Wszyscy uczestnicy otrzymali także, z rąk Burmistrza Miasta i Gminy Jana Słomiaka oraz Dyrektor MGOK Ewy Rutkowskiej, dyplomy podkreślające trud pracy włożonej w kształtowanie swoich umiejętności.
Kilkugodzinne zabawy dzieci animowane były przez Teatr Forma z Białegostoku, którym towarzyszyło także oblegane wesołe miasteczko z wielkogabarytowych, pompowanych zabawek.
Kolejną częścią imprezy były prezentacje pod wspólnym tytułem: „Jak to ongiś w Kosowie Bywało”*. Przygotowane zostały plenerowe wystawy dawnego sprzętu gospodarskiego, wykorzystywanego przy pracach w polu, jak i codziennych czynnościach domowych (Janusz Kur), rękodzieła artystycznego nawiązującego do dawnych tradycji ludowych (Wiesława Kur; Teresa Kowalska, Anna Ratyńska, Barbara Żochowska, Władysława Wyszomierska- Kosowski Klub Seniora) oraz pracy pszczelarzy: hodowli pszczół oraz produkcji miodu dawniej i dziś (Stowarzyszenie Mostek – Koło pszczelarskie w Kosowie Lackim, Grupa Producencka EKO-PSZCZOŁA, Jerzy Gancarz, Artur Łoniewski).
Trzecim punktem spotkania był Festiwal Różnorodności Kulturowej Mazowsza i Podlasia „Byli wśród nas”. Jak co roku staramy się w upamiętniać i przypominać kulturową mozaikę, z której kształtuje się duchowy obraz nas samych i naszych korzeni. Tkwią one w tyglu, na który złożyły się: katolicyzm, unia, prawosławie i judaizm. Przedstawiciele tych religii i kultur byli wśród nas.
Festiwal rozpoczęliśmy przeglądem pieśni żydowskich i romskich w wykonaniu Marzeny Radomskiej-Wujek i akompaniującego jej na gitarze Mateusza Dolińskiego. Po ich występie na scenie plenerowej pojawili się artyści Amatorskiego Teatru Żydowskiego z Węgrowa, którzy już drugi rok z kolei bawili publiczność swym kabaretowym repertuarem.
W trakcie dnia można też było oglądać naszą wystawę „Żydzi Kosowa Lackiego II”. Ukazane zostały dokumenty archiwalne (Archiwum Państwowe w Lublinie, Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie, Zbiory Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kosowie Lackim) pokazujące funkcjonowanie ludności żydowskiej w naszym mieście. Towarzyszyły im także zdjęcia kosowskich Żydów. Niewątpliwie najbardziej atrakcyjnym eksponatem jest Tora służąca niegdyś nabożeństwom odprawianym w kosowskiej synagodze.
Ostatnim elementem pikniku była dyskoteka z zespołem Divers.
* Zadanie dofinansowane jest ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego
Artur Ziontek
GALERIA: Piknik Integracyjny 2017 - ZDJĘCIA