20 września w Kosowie Lackim odbyła się konferencja Podlaskie drogi do Niepodległości, połączona z premierą książki pod tym samym tytułem. Patronatem honorowym objęli tę uroczystość JE ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz, Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, Senator RP Waldemar Kraska oraz Burmistrz Miasta i Gminy Kosów Lacki Jan Słomiak. Był to jeden z głównych, zaplanowanych w Kosowie, punktów obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Organizatorem był Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kosowie Lackim oraz Stowarzyszenie Podlaskie Dziedzictwo Kultury (Drohiczyn) i Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Kosowskiej. Uroczystość zgromadziła liczne audytorium.
Uroczystości rozpoczęła Msza Święta sprawowana przez ks. bpa Antoniego Pacyfika Dydycza. W swojej homilii nawiązywał do patronów tego dnia – Świętych Męczenników Koreańskich, ale też i 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Mówił o nim w kontekście Podlasia – regionu będącego swoistym fenomenem na mapie walk niepodległościowych. Walk militarnych, duchowych i kulturowych.

O godzinie 10.30 rozpoczęła się konferencja w MGOK. Zebranych przywitały Ewa Rutkowska – dyrektor MGOK, Alicja Simanowicz - prezes Stowarzyszenia Podlaskie Dziedzictwo Kultury oraz Elżbieta Radomska - prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Kosowskiej. Głosy wstępne zabrali także patroni honorowi senator Waldemar Kraska i Burmistrz Miasta i Gminy Kosów Lacki Jan Słomiak, a rozpoczęcia konferencji dokonał ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz. Swoim wystąpieniem naszkicował nie tylko dzieje Podlasia, ale i obraz walk niepodległościowych na jego terenie. Artur Ziontek opowiedział następnie o idei jaka przyświecała redaktorom książki i organizatorom spotkania. A chodziło o pokazanie ponad stuletniej batalii, w której tak samo ważnym orężem jak broń były duch i dziedzictwo kulturowe. Wśród autorów tej obszernej, liczącej 476 stron, publikacji wzięli udział przedstawiciele Uniwersytetu Warszawskiego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie, Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kosowie Lackim oraz Rozgłośni Radiowej Radio Dla Ciebie. Jej pierwszymi czytelnikami i recenzentami wydawniczymi byli natomiast prof. Artur Górak (UMCS) oraz prof. Marcin Kruszyński (Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie).
Po prezentacji tomu głos zabrali prelegenci – Artur Rogalski z Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie oraz dr Mirosław Roguski. W swoich wystąpieniach skrótowo zaprezentowali tematykę swoich pomieszczonych w książce rozpraw.
Osobnym punktem były przygotowane na ten dzień wystawy: „Militarna Podlasiana. Ze zbiorów Mirosława Olszewskiego i Andrzeja Pieńkowskiego”, „Do Niepodległości i dalej... Publikacje regionalne w zbiorach Biblioteki Pedagogicznej im. H. Redlińskiej w Sokołowie Podlaskim” oraz „Z Kosowa ku Niepodległości” – wystawa MGOK przygotowana przez Artura Ziontka.
Wśród licznie zgromadzonej publiczności byli uczniowie Zespołu Szkół w Kosowie Lackim z dyrektor Hanną Przesmycką, uczniowie Szkoły Podstawowej im Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim z dyrektor Grażyną Niemierką , uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 6 w Sokołowie Podlaskim, uczniowie z Zespołu Szkół Nr1 w Sokołowie Podlaskim, uczniowie w Sokołowie Podlaskim, Szkoły w Sterdyni z Justyną Stasiuk, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Sokołowa Podlaskiego. Byli także nauczyciele – Adam Młyński, Anna Kryczka, Monika Denisiuk-Świstek, Elżbieta Sarnecka, Aneta Samuel – Ziontek oraz Stanisław Kuziak - przewodniczący Rady Miasta i Gminy Kosów Lacki, Maciej Woliński – zaprzyjaźniony z nami mecenas kultury. Nie zabrakło także współautorów tomu, reprezentowali ich: Artur Rogalski, Mirosław Roguski, Andrzej Prządka, Joanna Omieciuch i Jacek Odziemczyk. Swoją obecnością zaszczycili nas także dyrektorzy instytucji kultury: Jolanta Sidorowicz – dyrektor Siemiatyckiego Ośrodka Kultury w Siemiatyczach, Rafał Siwek – dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Drohiczynie, Anna Kur - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Sterdyni, Elżbieta Lewczuk – dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Sokołowie Podlaskim, Edward Kopówka – dyrektor Muzeum Treblinka, Małgorzata Adamczyk – kierownik Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Kosowie Lackim oraz przedstawiciele mediów – Jadwiga Ostromecka i Paweł Kryszczuk.

Nasze przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

loga konferencja 2018

GALERIA: Konferencja "Podlaskie drogi do Niepodległości" - ZDJĘCIE