Słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II: „Od zaufania zbudowanego na prawdzie, zależy przyszłość Ojczyzny” stały się mottem przewodnim akademii, która odbyła się 14 października 2018 roku w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kosowie Lackim.
W tym roku uroczyście obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości i czterdziestą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Jan Paweł II był i jest niekwestionowanym autorytetem wszech czasów, człowiekiem, który wywarł ogromny wpływ na dzieje wielu narodów. Znał Go i cenił cały świat. Dzień papieski wypadł w tym roku 14 października w Dzień Edukacji Narodowej. W Kosowie postanowiono uczcić pamięć niezwykłego Polaka – nauczyciela, pielgrzyma, poety.
     Młodzież klas gimnazjalnych oraz klasy piątej pod kierunkiem nauczycieli: Elżbiety Radomskiej, Elżbiety Witkowskiej, Agnieszki Ajdys i Barbary Mazurczak przygotowały program słowno – muzyczny.

Widzowie ze łzami w oczach oglądali piękne zdjęcia Ojca Świętego z różnych okresów życia. Wzruszały Jego ulubione pieśni: „Barka”, „Góralu, czy ci nie żal”. Zaintonowana przez uczniów pieśń „Abba Ojcze” połączyła wykonawców i odbiorców. Wspólnie odśpiewana zintegrowała obecnych w M-Gok –u kosowiaków. Gromkie brawa wynagrodziły trud młodych aktorów.
     Na uroczystość przybyli znamienici goście: Pan Jan Słomiak- Burmistrz, sekretarz gminy pani Daniela Prokopczuk, radna powiatowa pani Longina Oleszczuk, ks. kan. Paweł Anusiewicz – proboszcz oraz ks. prał. dr Zbigniew Rostkowski, Wikariusz Generalny Diecezji Drohiczyńskiej i Kanclerz Kurii Diecezjalnej z Drohiczyna, dyrektor szkoły p. Grażyna Niemierka, dyrektor przedszkola p. Elżbieta Pietrzykowska, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Ewa Rutkowska, nauczyciele oraz mieszkańcy gminy.
      Zwieńczeniem uroczystości były życzenia i piękne róże dla nauczycieli i nauczycieli seniorów od władz gminnych oraz dyrekcji Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kosowie Lackim.
E.R.E.W.

GALERIA: Akademia upamiętniająca Jana Pawła II - ZDJĘCIA