17 października odbyła się dziewiąta już edycja prohgramu "Jesteśmy razem", w której młodzież polska i izraelska spotkały się na terenie dawnego niemieckiego obozu zagłady i obozu pracy w Treblince, by uczcić pamięć tragicznie zmarłych ofiar. Udział w wydarzeniu wzięli m.in. Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki, Jarosław Sellin, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Tal Ben-Ari Yaalon, Wiceambasador Izraela, przedstawiciele Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Jan Słomiak, Burmistrz Kosowa Lackiego oraz przedstawiciele samorządu.

W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kosowie Lackim odbył się bardzo ciekawy panel dyskusyjny z udziałem Wojewody Mazowieckiego, Zdzisława Sipiery, Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosława Sellina, dr. hab. prof. UP Łukasza Tomasza Sroki - Dyrektora Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz doktora Janusza Kłapcia z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN, dotyczył 100-lecia odzyskania Niepodległości Polski oraz 70-lecia utworzenia państwa Izrael.

"Jesteśmy razem" - to wspólna inicjatywa Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Partnerami tego przedsięwzięcia są Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941-1944), miasto i gmina Kosów Lacki oraz tamtejsze szkoły.

GALERIA: Dziewiąta edycja międzynarodowego projektu „Jesteśmy Razem” - ZDJĘCIA