1 III 1951 r. o godz. 20.00 rozpoczęła się egzekucja dowództwa Ruchu Oporu bez Wojny i Dywersji „Wolność i Niezawisłość”. Skazani byli kolejno podprowadzani na miejsce kaźni, a kat strzelał im w tył głowy. Ciał zamordowanych nie wydano rodzinom. Pogrzebano je w nieznanym do dziś miejscu. Śmierć ponieśli: Łukasz Ciepliński, Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. W roku 2011, w 60. rocznicę tego wydarzenia decyzją Sejmu RP pierwszy raz obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Coroczne uroczystości stały się tradycją także w Kosowie Lackim.
Tegoroczne obchody zainicjowała Msza Święta celebrowana przez proboszcza ks. kan. Pawła Anusiewicza. Uczestniczyli w niej przedstawiciele Senatu RP, władz samorządowych szczebla powiatowego i gminnego, poczty sztandarowe kosowskich szkół, harcerze, nauczyciele i uczniowie, rodziny Żołnierzy Wyklętych oraz przedstawiciele Ruchu Narodowego. Podczas wygłoszonej homilii ks. proboszcz podkreślał heroizm młodych ludzi, którzy nie dali się zwieść komunistycznej propagandzie „wyzwolenia” i dzielnie stawiali opór sowieckiemu okupantowi. Wspomniał także postać rotmistrza Witolda Pileckiego, jako postaci, którą można i powinno stawiać się za wzór współczesnej młodzieży. Odniósł się także do wieloletniego zakłamywania historii, czego doświadczał jako uczeń.

Po Mszy zostały złożone kwiaty przy pomniku żołnierzy podziemia niepodległościowego i cywilnych mieszkańców poległych w walce z komunistycznym zniewoleniem w latach 1944-1950. Wiązanki złożyli: senator RP Waldemar Kraska i radna powiatowa Urszula Krzymowska, wójt Gminy Ceranów Ewa Częścik, burmistrz Kosowa Lackiego Jan Słomiak z przewodniczącym Rady Miasta i Gminy Wiesławem Wiśniewskim oraz radną powiatową Longiną Oleszczuk, Krystyna Zięba, której ojciec i stryj byli żołnierzami wyklętymi oraz przedstawiciele sokołowskiej komórki Ruchu Narodowego. Wartę honorową przy monumencie pełnili uczniowie klasy mundurowej kosowskiego Zespołu Szkół.
Następnie wszyscy przemaszerowali do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie nastąpiło otwarcie wystawy „W bandzie „Nocy” i „Sokolika” – Józef Rostek Iskra” przygotowanej przez Artura Ziontka. Jej bohaterem jest pochodzący z Albinowa żołnierz Armii Krajowej, który po tzw. „wyzwoleniu” służył w oddziale NZW pod komendą Zbigniewa Żwańskiego „Nocy” a następnie w VI Brygadzie Wileńskiej w jednostce Kazimierza Wyrozębskiego „Sokolika”.
Gości powitała dyrektor MGOK Ewa Rutkowska, po czym zabrali głos burmistrz Jan Słomiak i senator Waldemar Kraska, którzy wystawę objęli swym honorowym patronatem. Wprowadzenia historycznego dokonał Artur Ziontek, a rodzinną historią podzieliła się Krystyna Zięba. Pokłosiem wernisażu będzie audycja radiowa Radia Podlasie poświęcona właśnie Józefowi Rostkowi.
Wystawę można oglądać do końca marca. Serdecznie zapraszamy.