15 sierpnia 1920-2020
Dziś mija setna rocznica wielkiej Bitwy Warszawskiej, która zapisała sie w pamięci Polaków, jako cud nad Wisłą. Toczyła się ona na odcinku rozciągającym się od Włodawy na południu po Działdowo na północy. Linię obrony (liczącą ok. 800 km) Józef Piłsudski oparł o rzeki: Orzyc-Narew-Wisła-Wieprz-Seret. Podzielił ją na trzy fronty, przydzielając dowództwo generałom, do których miał największe zaufanie: Józefowi Hallerowi (Front Północny - obrona Warszawy), Edwardowi Rydzowi-Śmigłemu (Front Środkowy - uderzenie na armię Tuchaczewskiego) i Wacławowi Iwaszkiewiczowi (Front Południowy).
Bitwa ta jest uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata; zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem.

MGOK zaprasza do obejrzenia wystawy "Bitwa Warszawska - Stulecie Zwycięstwa" przygotowanej przez Rządowy Program Niepodległa, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Muzeum Wojska Polskiego. Będzie ona eksponowana do września b.r.