W sobotę 5 sierpnia odbyła się w całej Polsce kolejna edycja Narodowego Czytania, akcji objętej honorowym patronatem pary prezydenckiej. W tym roku mieliśmy okazję przypomnieć sobie romantyczne arcydzieło Juliusza Słowackiego „Balladyna”. Utwór wpisuje się w romantyczną historiozofię autora, który świadomie zrezygnował z obrazowania określonej epoki historycznej, malując świat przedstawiony baśniowymi barwami, oddalając go od rzeczywistości. Dzięki temu uniknął kontekstu historycznego, eksponując zarazem prawa obecne w historii i organizujące następstwa wydarzeń. Mechanizmem unaoczniającym ich działanie jest ironia. Każdy z bohaterów dzieła podejmuje określone dążenia, każdy ponosi klęskę. Nawet pozornie niepokonana, bezwzględna Balladyna zostaje zwyciężona - paradoksalnie dzieje się to w tym momencie, w którym wydaje się, że odniosła ostateczne zwycięstwo. Wykorzystanie tego mechanizmu miało posłużyć Słowackiemu do zarysowania wizji przyszłości ciemiężonego przez zaborców narodu polskiego. Przeszłość i teraźniejszość, analiza i uwydatnienie powtarzających się schematów miały dać świadectwo obecności opatrzności w procesie dziejowym.


W liście dedykacyjnym, kierowanym do Cypriana Kamila Norwida, jako autora „Irydiona”, Słowacki zaznacza, iż rozsądek często skrytykowałby dzieło, uznał je za niedorzeczne, tym samym zaznacza się tutaj inny wymiar romantycznej ironii - stosunek autora do dzieła. Wszak królową zostaje chłopka, której drogę na tron obficie zrosiła krew. Dzieje się to niejako wbrew prawidłom historii, lecz spadający na bohaterkę piorun błyśnie i roztworzy mgłę dziejów przeszłości. Słowa te odczytywać można jako potwierdzenie prowidencjalizmu.
W Kosowie, podobnie jak w latach poprzednich, organizatorami Narodowego Czytania byli: Burmistrz Miasta i Gminy Kosów Lacki, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna oraz Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Ze względu na obostrzenia sanitarne związane z pandemią, akcja miała jednak inny przebieg. Zainicjował ja burmistrz Jan Słomiak odczytując fragment „Balladyny” w Urzędzie Miasta i Gminy. Kolejnym etapem było spotkanie w MGOK, zainicjowane przesłaniem prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytanym przez Ewę Rutkowską, dyrektor MGOK, a Małgorzata Adamczyk, dyrektor MGBP przedstawiła okoliczności powstania i pierwodruku „Balladyny”. Lekturę natomiast rozpoczęła Urszula Krzymowska, radna powiatu sokołowskiego, po czym kontynuowali ją pracownicy MGOK, MGBP oraz osoby zaprzyjaźnione. Na zakończenie wszyscy uczestnicy mieli możliwość przystawienia na swoich egzemplarzach okolicznościowej pieczęci.
Uczniowie i nauczyciele szkoły podstawowej przygotowaną przez siebie część akcji przeprowadzili w swojej placówce w poniedziałek 7 września.
Pomimo trudnych organizacyjnie czasów, naszej społeczności udało się sprawnie i bezpiecznie zorganizować Narodowe Czytanie 2020. Wirus to jedno, a zbawienna moc kultury to drugie.

 

GALERIA: Narodowe Czytanie 2020 - ZDJĘCIA

Sonda
Co myślisz o naszej stronie?
Co myślisz o naszej stronie?
Musisz zaznaczyć przynajmniej jedną odpowiedź!
program regionalny narodowa strategia spójności
mazowsze serce polski
unia europejska europejski fundusz rozwoju regionalnego
Projekt i wykonanie: sm32 STUDIO