27 czerwca 2021 r., w słoneczną niedzielę, odbył się Piknik Integracyjny „Powitanie Wakacji” zorganizowany przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Miasto i Gminę Kosów Lacki oraz Szkołę Podstawową im Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Zespół Szkół w Kosowie Lackim. O godzinie 15 Stadion Miejski Kosovia zapełnił się liczną publicznością, która po miesiącach pandemicznej izolacji nareszcie mogła świętować razem z nami.
Zależało nam aby tegoroczna edycja letniego spotkania wyglądała nieco inaczej niż dotychczas. Na placu pojawiły się foodtracki, lody, dmuchane zabawki, zimne napoje we wszystkich kolorach, ścianka wspinaczkowa, rękodzieło artystyczne, stoisko promocyjne kosowskiego Zespołu Szkół, OSP Kosów Lacki dało pokaz swoich możliwości i profesjonalizmu, a przy specjalnym kramiku każdy zainteresowany mógł sobie upleść kolorowe warkoczyki na głowie. Osobno zagościły panie ze Szkolnego Koła Wolontariatu działającego przy szkole podstawowej. Na zorganizowanej przez nie loterii można było wspomóc walczącego z chorobą Damianka Kucharczyka (warto wspomnieć, że obok zabawek i innych ofiarowanych na tę loterię rzeczy, znalazły się także słodkości, które były wystawiane na pikniku zorganizowanym dla Damianka tego samego dnia w Sokołowie Podlaskim).
Otwarcia pikniku dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Kosów Lacki Jan Słomiak oraz dyrektor MGOK Ewa Rutkowska, a z racji rozpoczynających się wakacji życzenia dzieciom złożyły także dyrektorki kosowskich szkół – Agnieszka Ajdys i Hanna Przesmycka.
Na scenie zaś pojawiła się Pani Klaun i Klub Czerwonego Noska, którzy zajęli najmłodszą część publiczności. Rozbrzmiały piosenki dla dzieci, Pani Klaun bawiła się z dziećmi pokazując proste układy ruchowe i taneczne, aż w końcu cała młoda publiczność zagościła na scenie. Pomiędzy wejściami Pani Klaun swoje umiejętności wokalne i taneczne prezentowały dzieci ze szkoły podstawowej.
Dodajmy, że w roli Pani Klaun wystąpiła Marlena Uziębło, a na instrumentach klawiszowych towarzyszył jej mąż Grzegorz. To artystyczne małżeństwo (na scenie ponad 20 lat) ma w swoim repertuarze nie tylko program dla najmłodszych. Już niebawem będziemy mogli zobaczyć ich na kosowskiej scenie z czymś dalece odmiennym, a pokazującym znakomity kunszt muzyczny i wokalny.
W tym samym czasie rozpoczął się także pokaz gotowania na wielkiej patelni prowadzony przez finalistę VII edycji programu MasterChef – Mateusza Krojenkę. Na wydzielonym i zabezpieczonym terenie zapłonął ogień pod patelnią o wymiarach 1,5 / 1, m. Kucharz opowiadał o tajnikach gotowania i przygotowywania potraw dla dużej liczby oczekujących gości, a około godziny 18 gulasz z kaszą był gotowy. Poczęstowani byli wszyscy uczestnicy pikniku.
Atrakcją wieczoru był kabaret „Koń Polski”. Mistrzowie humoru bawili zebraną w Kosowie publiczność ponad godzinę, po czym chętnie fotografowali się i kuluarowo rozmawiali z uczestnikami pikniku. Artyści – otwarci i przesympatyczni – chcieli nawet włączyć w swoje szeregi Burmistrza Miasta i Gminy Jana Słomiaka. Czy transfer dojdzie do skutku – nie wiadomo. Wiadomo, że Burmistrz w towarzystwie dyrektor MGOK Ewy Rutkowskiej podziękowali artystom za występy, a publiczności za obecność. Mamy nadzieję, że kolejne fale pandemii już nas nie nawiedzą i będziemy mogli spotkać się ponownie w przyszłym roku. Do zobaczenia!