„Prymas Stefan Wyszyński – droga do świętości”
W niedzielę 19 września 2021 r. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kosowie Lackim odbyła się premiera przedstawienia „Prymas Stefan Wyszyński – droga do świętości”. Miało to miejsce dokładnie w tydzień po uroczystościach beatyfikacyjnych kardynała.
Spektakl ukazywał życie bł. Stefana Wyszyńskiego od jego narodzin w podlaskiej Zuzeli, przez lata dziecięce, szkolne, seminarium i święcenia kapłańskie, aż po szczytowy okres jego działalności prymasowskiej i śmierć w 1981 r. Scenom odgrywanym przez aktorów-amatorów towarzyszyły slajdy i filmy będące elementem scenografii. W ten sposób przywołane zostało pamiętne konklawe z 16 października 1978 r., kiedy to papieżem został kard. Karol Wojtyła.
Gdy pierwszy raz wychodził na balkon by przemówić do oczekujących na placu św. Piotra wiernych, towarzyszył mu właśnie kard. Wyszyński, który kilkakroć widoczny jest po jego prawej stronie. Równie istotne, nie tylko w kontekście prymasa, ale i dziejów kościelnych oraz politycznych Polski XX w., było przemówienie Jana Pawła II podczas pierwszej pielgrzymki do kraju. Podkreślał w nim zasługi błogosławionego dla rozwoju życia duchowego oraz funkcjonowania kościoła w trudnych czasach powojennych. Na koniec wybrzmiały słowa Prymasa, które wypowiedział w rodzinnej Zuzeli w 1971 r., podkreślające wagę kościoła w codziennym życiu człowieka.
W przygotowanie przedstawienia zaangażowanych było wiele osób: scenariusz napisał Artur Ziontek, scenografię zaprojektowali: Ewa Rutkowska, Andrzej Tchórzewski i Artur Ziontek, a przedstawienie wyreżyserował Andrzej Tchórzewski.
Wystąpili:
Tadeusz Zawistowski – narrator
Józef Kosowski – Stefan Wyszyński (dziecko)
Szymon Rytel – Stefan Wyszyński (alumn)
Jerzy Łaszczuk – Stefan Wyszyński (kardynał)
Wiktoria Tchórzewska – siostra Stefanka
Olek Równy – brat Stefanka
Wiktoria Równa – siostra Stefanka
Joanna Dłużniewska – Julia Wyszyńska
Zdzisław Krawczuk – Stanisław Wyszyński
Artur Ziontek – ojciec duchowy Stefana Wyszyńskiego
Weronika Karendys – pionierka
Filip Adamczyk – pionier
Witold Radomski - milicjant
Andrzej Tchórzewski - milicjant
Jadwiga Banasiuk - recytacja
Emilia Marciniak – śpiew
Chór „Kosowskie Malwy” w składzie: Jadwiga Banasiuk, Joanna Dłużniewska, Wanda Gralik, Elżbieta Jakubik, Zofia Lachowicz, Iwona Owsianka, Krystyna Ratyńska, Danuta Skomorucha, Hanna Wiśniewska, Janusz Wiśniewski, Maria Wyszomierska, Władysława Wyszomierska, Bogumiła Zawadzka, Tadeusz Zawistowski, Krystyna Zięba.
Obsługa techniczna: Anna Moczydłowska, Wiktoria Rutkowska i Mariusz Brzozowski.
Licznie zgromadzona publiczność po zakończonym przedstawieniu mogła obejrzeć wystawę Instytutu Pamięci Narodowej „Prymas Tysiąclecia, kardynał Stefan Wyszyński (1901-1981). Życie i nauczanie”. Wychodząc zaś każdy mógł wziąć ze sobą portret błogosławionego oraz wylosować karteczkę zawierającą cytaty z jego nauk i przemówień.
 
Sonda
Co myślisz o naszej stronie?
Co myślisz o naszej stronie?
Musisz zaznaczyć przynajmniej jedną odpowiedź!
program regionalny narodowa strategia spójności
mazowsze serce polski
unia europejska europejski fundusz rozwoju regionalnego
Projekt i wykonanie: sm32 STUDIO