68792

To już 10 odsłona cyklu „Z jednej kolekcji” w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kosowie Lackim.

W MGOK w Kosowie Lackim po raz dziesiąty można oglądać bogatą wystawę „Z jednej kolekcji”. Ideą cyklu było udostępnianie niewielkiej przestrzeni wystawienniczej kolekcjonerom, autorom rękodzieła, artystom, którzy chcieliby zaprezentować swoje zbiory lub własne dzieła. Nie pierwszy raz autorem wystawy jest Jacek Omieciuch – nauczyciel z Kosowa Lackiego, którego wielką pasją jest ceramiczna sztuka użytkowa. Jego bogate zbiory w tematycznych odsłonach eksponowane są w MOGK systematycznie. Tym razem skupiliśmy się na imbrykach i nieodzownych im filiżankach. Piękne, bogato zdobione zestawy, m.in. z rzadkiej porcelany różowej, można oglądać w galerii MOGK.

Autor wystawy i właściciela artefaktów pisał we wstępie do niej: „Z okazji rozpoczęcia się wiosny chciałbym się skupić na idei, iż jesteśmy tym, co jemy, a jeszcze bardziej tym, co pijemy. Wiemy, że aby zima była gładka najlepsza jest zimowa herbatka (smaki i dodatki indywidualnie dopasować trzeba), która leczy ciało, by się nam zimą wszystkiego chciało i duszę by się wznosiła do nieba. A ponieważ, jak to mówi znajoma dziewczyna, wszystko od właściwej formy się zaczyna. Przejdźmy zatem do wystawy.

Ozdobą stołu jest ten, kto przy nim siedzi, lecz przy czym siedzi, też ma znaczenie. Dlatego są tu zaprezentowane różne warianty zastawy stołowej, dzbanków, filiżanek pełniących funkcje użytkowe i estetyczne. Powiedzenie, że je się oczami, moim zdaniem przekłada się również na to, że pije się oczami (choć oczywiście nie tylko nimi). Przedstawiona ceramika zapewnia odpowiednie warunki przygotowania kawy, herbaty i ich prezentację.
Galanteria stołowa jest ozdobą spotkań ludzi, którzy lubią przebywać ze sobą. Wszyscy wiemy, że każdy człowiek jest inny, dlatego powinien mieć również możliwość wyboru dzbanków i filiżanek, które najbardziej odpowiadają jego wrażliwości estetycznej.
Więcej nie piszmy o dzbankach i filiżankach, zachęcam do ich oglądania i niech każdy wypatrzy dla siebie najpiękniejsze, bo jak mówili starożytni filozofowie: piękno szepcze, a czasami nawet krzyczy.

P.S.

Proszę zwrócić uwagę na towarzystwo dzbanek-filiżanka, bo jak mówili starzy ludzie na wsi »każda Katarzynka ma swojego Darka, u każdego dzbanka jest swa filiżanka«”.
Patronem cyklu „Z jednej kolekcji” jest „Życie Sokołowa”.

(Anna Szajko)

Link do artykułu: Życie Sokołowa - "Póki im się ucho nie urwało..."