W sobotę 3 września w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kosowie Lackim odbyła się 11 edycja Narodowego Czytania, akcji objętej honorowym patronatem pary prezydenckiej.
Tegoroczną lekturą były "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza - przełomowy zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm.
Tomik ballad dzisiaj uznany za klasykę literatury, 200 lat temu był przewrotem w myśleniu i w oświeceniowym postrzeganiu świata. Utwory pełne grozy i humoru zostały zaadresowane do wszystkich, całego społeczeństwa. Dzieło odnosi się do wrażliwości i sentymentów odbiorcy, jednocześnie nawiązując do ludowej wyobraźni. „Ballady i romanse” osądzały rzeczywistości i dawały moralne przesłanie.
W Kosowie, podobnie jak w latach poprzednich, organizatorami Narodowego Czytania byli: Burmistrz Miasta i Gminy Kosów Lacki, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna oraz Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.