„PROFESOR FRANCISZEK KOBRYŃCZUK. UCZONY – MISTRZ – PRZYJACIEL”
pod takim tytułem odbyło się 3 grudnia w MGOK spotkanie wspomnieniowe poświęcone jednej z najbardziej znanych postaci nadbużańskiego Podlasia. Wybitny uczony kładący podwaliny pod restytucję żubrów w Polsce, współautor monumentalnych podręczników do „Anatomii zwierząt”, twórca Muzeum Żubra przekształconego w Muzeum Osteologiczne SGGW, ceniony dydaktyk i promotor, empatyczny kolega i przyjaciel, a w końcu – po prostu – dobry człowiek. Tak wspominali go: Monika Jurczak (bratanica), Janusz Kornatowski (kolega ze studenckiej ławy i przyjaciel), dr. hab. Michał Skibniewski (dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW) oraz Piotr Siemieniuk lekarz weterynarii i poeta, a przy tym uczeń prof. Kbryńczuka, inicjator i współorganizator spotkania.
Dopełnieniem czarujących gawęd i wspomnień były występy artystyczne. Witold Radomski wykonał cztery piosenki do tekstów prof. Franciszka Kobryńczuka, a Maja Wiśniewska, laureatka konkursu poetyckiego jego imienia, wyrecytowała wiersz „Anatomia”. Na zakończenie, jeden z naszych gości, Grzegorz Madajczak, odczytał fragment niepublikowanych "Moch godzinek" oraz wiersz "Anatomii ucz się wierszem".
W naszym prof. Franciszek Kobryńczuk znany jest przede wszystkim jako poeta i to też głównie utworów adresowanych do dzieci. Na spotkaniu chcieliśmy pokazać jego sylwetkę jako uczonego, badacza i zapalonego dydaktyka. Licznie zgromadzona publiczność miała możliwość zobaczyć także wystawę zdjęć: „Profesor Franciszek Kobryńczuk. Uczony – Mistrz – Przyjaciel”, wystawę jego publikacji naukowych (w tym maszynopisów i rękopisów) oraz prac plastycznych. Jego szkice powstałe z myślą o dydaktyce oraz odręczne zapiski pojawiały się też w tle całego spotkania.
Po części oficjalnej długo jeszcze raczyliśmy się w kuluarach kawą i słodkościami oraz degustowaliśmy sery ze „Złotej Górki”
A kto nie był, niech żałuje...