11 listopada to utrwalony pokoleniową tradycją Narodowy Dzień Niepodległości. W tym roku obchodziliśmy 105 rocznicę odzyskania wolności i suwerenności.
Uroczystości w Kosowie Lackim zaczęły się od Mszy Świętej odprawionej przez ks. kan. Pawła Anusiewicza, proboszcza parafii Narodzenia NMP. W swojej homilii pięknie odwoływał się nie tylko do twórców naszej niepodległości, ale i osób, które swoim życiem służyły sprawom ojczyzny. Za przykład wziął Władysława Zamoyskiego i jego matkę Jadwigę z Działyńskich. Opowieść o nich świetnie pokazywała czym jest patriotyzm oraz jak powinna wyglądać postawa prawego obywatela wobec ojczyzny.
Po Mszy uroczysty pochód pocztów sztandarowych, strażaków, oraz przedstawicieli władz powiatowych i gminnych udał się by złożyć kwiaty pod pomnikami. Przy monumencie Marszałka Józefa Piłsudskiego rozbrzmiały też dźwięki „Roty”, odegrane na trąbce przez Jerzego Mielaniuka.
Ostatnia część obchodów odbyła się w MGOK. Otworzył ją burmistrz Jan Słomiak, po czym na scenę weszli uczniowie Liceum im. Orła Białego w Kosowie Lackim. Podczas niespełna godzinnej akademii przeprowadzili nas przez zawikłane dzieje Polski, nasze wzloty i upadki, zawsze jednak owiane nadzieją na lepsze jutro.
Po zakończonych uroczystościach na wszystkich gości czekała tradycyjna grochówka.
 
Sonda
Co myślisz o naszej stronie?
Co myślisz o naszej stronie?
Musisz zaznaczyć przynajmniej jedną odpowiedź!
program regionalny narodowa strategia spójności
mazowsze serce polski
unia europejska europejski fundusz rozwoju regionalnego
Projekt i wykonanie: sm32 STUDIO