W sobotę 7 września już po raz 13 odbyło się Narodowe Czytanie. Akcja została zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, a pierwszą wspólną lekturą był Pan Tadeusz Adama Mickiewicza. W tym roku wytypowany został „Kordian” Juliusz Słowackiego (w roku 2020 czytano jego „Balladynę”). Dla MGOK Narodowe Czytanie stało się już tradycją. Zwyczajem stało się również, że nie organizujemy tego sami, a zapraszamy różne instytucje, by w duchu romantycznym (jak przystało na dobór lektury) – działać wspólnie. W tym roku, wzorem lat poprzednich, współorganizatorem był Burmistrz Miasta i Gminy Kosów Lacki oraz Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Kosowie Lackim.
W sobotnie popołudnie zebrało się kilkanaścioro osób chętnych poświęcić swój czas na obcowanie z doskonałym dramatem romantycznego Wieszcza. Przybyłych powitała Ewa Olszewska, dyrektor MGOK, przesłanie prezydenta RP odczytała Daniela Prokopczuk, reprezentująca Burmistrza, a życiorys Juliusza Słowackiego i genezę „Kordiana” przedstawiła Iwona Wareluk z MGBP. Następnie fragmenty utworu odczytali: Anna Moczydłowska, Zofia Lachowicz, Władysława Wyszomierska, Danuta Skomorucha, Milena Wesołowska, Iwona Wareluk, Ewa Olszewska, Artur Ziontek, Maria Wyszomierska i Krystyna Zięba.
Po zakończeniu wszyscy zebrani mogli obejrzeć dwie wystawy:
1. „Kordian. Juliusz Słowacki i Jego dzieło”.
oraz
2. wydań książkowych dzieł Juliusza Słowackiego. Obie wystawy przygotowali i opracowali Iwona Wareluk i Artur Ziontek.

GALERIA: Narodowe Czytanie 2024 - ZDJĘCIA