Archiwum Kultury - tak nazwaliśmy nasz wewnętrzny projekt mający na celu gromadzenie śladów przeszłości Kosowa Lackiego i Podlasia. Pierwsze grupy materiałów, które pozyskaliśmy to dokumenty pozostawione przez Marię Górecką – nauczycielkę pracującą w kosowskiej szkole w latach wojny (szerzej zostaną opisane w najbliższym czasie) oraz bezcenne rzeczy ofiarowane przez panią Iwonę Owsiankę.


Są wśród nich etykiety browarów, które obciąg składu (butelkowanie, etykietowanie itd.) zlecały firmie J. Raizmana w Kosowie Lackim. Wśród klientów kosowskiej firmy były m.in. browary z Ostrowii, Mordów, Łomży ale i Warszawy.
W przekazanych przez p. Iwonę zbiorach znalazły się także czasopisma (Dos Judisze Togblat z 9 października 1938 r.) oraz pojedyncze strony i książki w jidysz. Jest to o tyle cenne, że po kosowskich Żydach w miasteczku nie ma już właściwie żadnego śladu... chyba, że zapomniany fragment kirkutu przy wyjeździe na Sokołów, czy kilka pochodzących z niego macew znajdujących się w Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince.
Za ten hojny dar Pani Iwonie bardzo dziękujemy. We wrześniu udostępnione przez nią materiały staną się częścią wystawy.

GALERIA: Archiwum Kultury

Sonda
Co myślisz o naszej stronie?
Co myślisz o naszej stronie?
Musisz zaznaczyć przynajmniej jedną odpowiedź!
program regionalny narodowa strategia spójności
mazowsze serce polski
unia europejska europejski fundusz rozwoju regionalnego
Projekt i wykonanie: sm32 STUDIO