Przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego "ZDUN" - plakat
18 września w MGOK miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Otóż odbył się tego dnia przedpremierowy pokaz krótkometrażowego filmu dokumentalnego „Zdun”. Jego autorami są Aleksander Pawluczuk i Piotr Lipiński. Tytułowym bohaterem natomiast jest pan Marian Kryczka z Kosowa Lackiego, przedstawiciel odchodzącego już zawodu ujętego w tytule. Pokaz zapełnił całą salę widowiskową, co nie zdarza się zbyt często.
Licznie zgromadzona publiczność, poza obejrzeniem samego filmu, miała też możliwość poznać historię jego powstania, o czym opowiadali autorzy oraz porozmawiać kuluarowo z jego bohaterem. Miłym akcentem pod koniec spotkania był gest przedstawicieli lokalnej społeczności, którzy niezależnie od nas również uhonorowali p. Mariana kwiatami i ciepłą laudacją.
Spotkanie prowadziła Ewa Olszewska.
 
narodowe czytanie - plakat
W sobotę 3 września w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kosowie Lackim odbyła się 11 edycja Narodowego Czytania, akcji objętej honorowym patronatem pary prezydenckiej.
Tegoroczną lekturą były "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza - przełomowy zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm.
Tomik ballad dzisiaj uznany za klasykę literatury, 200 lat temu był przewrotem w myśleniu i w oświeceniowym postrzeganiu świata. Utwory pełne grozy i humoru zostały zaadresowane do wszystkich, całego społeczeństwa. Dzieło odnosi się do wrażliwości i sentymentów odbiorcy, jednocześnie nawiązując do ludowej wyobraźni. „Ballady i romanse” osądzały rzeczywistości i dawały moralne przesłanie.
W Kosowie, podobnie jak w latach poprzednich, organizatorami Narodowego Czytania byli: Burmistrz Miasta i Gminy Kosów Lacki, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna oraz Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.
 
koncert "kwartet na koniec czasu" - plakat
Kwartet na koniec czasu - 4 września 2022r.
Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją zamieszczoną na stronie Muzeum Treblinka.
 
Dożynki Diecezjalne - plakat
Dożynki Diecezjalne 10 września 2022 r.
Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją zamieszczoną na stronie Urzędu Miasta i Gminy Kosów Lacki.
 
78.Rocznica Wybuchu Powstania Warszawskiego - plakat
Powstanie warszawskie wybuchło we wtorek, 1 sierpnia 1944 roku, o godzinie 17:00, która określana jest godziną "W" - jak walka, wybuch, wystąpienie oraz jak Warszawa.
Chwilę przed godz. 17:00, godziną „W”, Burmistrz Miasta i Gminy Kosów Lacki Jan Słomiak powitał zgromadzonych przed MGOK, po czym nastąpiło uroczyste „Podniesienie flagi”. Równo o godzinie 17:00 rozległy się syreny, a zebrani w skupieniu i ciszy oddali swój pokłon uczestnikom tych wydarzeń. Następnie wszyscy odśpiewali Hymn Polski.
Burmistrz Miasta i Gminy Kosów Lacki Jan Słomiak w krótkim przemówieniu przypomniał historię tego heroicznego zrywu oraz zaprosił wszystkich obecnych do uczestnictwa w artystycznej części programu, przygotowanej przez działający przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury Chór Kosowskie Malwy pod kierunkiem Pani Moniki Szast. Gościnnie wystąpił Pan Tadeusz Zawistowski.
Na zakończenie Burmistrz podziękował za przybycie i wspólne uczczenie pamięci powstańców warszawskich.
Zakończenie Roku Kulturalnego 2021/22 w MGOK - zdjęcie
Od października nasz ośrodek kultury tętnił życiem. Młodsi i starsi brali udział w zajęciach plastycznych, teatralnych, nauki gry na instrumentach, śpiewali i tańczyli.
21 czerwca przyszła pora na podsumowanie mijającego roku kulturalnego. Były występy i podziękowania dla wszystkich oraz wręczenie pamiątkowych dyplomów.
Dziękujemy za ten rok i do zobaczenia po wakacjach.
Wizytacja ks. bp. dr. Piotra Sawczuka w MGOK - zdjęcie
14 czerwca nasz ośrodek odwiedził ks. bp. dr. Piotr Sawczuk, ordynariusz diecezji drohiczyńskiej, który jest w trakcie wizytowania parafii Kosów Lacki. W MGOK zaplanowane było spotkanie z burmistrzem, pracownikami Urzędu Gminy, Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Centrum Usług Wspólnych oraz MGOK.
Przy okazji tego spotkania biskup obejrzał przygotowaną przez nas wystawę archiwaliów "W pierwszą niedzielę po Bożym Ciele roku Pańskiego 1417", rękodzieła grupy "Kreatywni" oraz ekspozycję naszych publikacji.
5 Kosowskie Spotkanie Kapel Weselnych - plakat
12 czerwca 2022, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, odbyło się Kosowskie Spotkanie Kapel Weselnych. Była to już piąta edycja tego popularnego w regionie przeglądu muzyki tradycyjnej. Odbywał się na scenie plenerowej przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury, a w roli spiritus movens jak zawsze wystąpił Jerzy Mileaniuk, perkusista kapeli "Sterdyniacy". Imprezie towarzyszyły stoiska kulinarne kół gospodyń wiejskich z Kosowa Lackiego i Ceranowa oraz wystawa rękodzieła artystycznego działającej przy MGOK grupy „Kreatywni”.
Uroczystego otwarcia przeglądu dokonał burmistrz Jan Słomiak oraz Ewa Olszewska, dyrektor MGOK, która podkreślając, iż w trakcie Spotkań na scenie pojawiło się ponad stu muzyków, wspomniała także i tych, którzy odeszli: Tadeusza Wasilewskiego, Kazimierza Ostrowskiego oraz Romualda Jakubowskiego. Po uczczeniu ich chwilą ciszy, rozpoczęliśmy koncerty.

W tym roku na nasze zaproszenie zjawiło się ponad 40 artystów z Radzymina, Siemiatycz, Brańska, Dołubowa, Sokołowa Podlaskiego, Małkini, Sterdyni i Kosowa Lackiego, którzy wystąpili pod szyldami:
Kapela Retro
Wojciech Susko
Sokołowscy Bardowie
Tadeusz Kopaniarz
Kosowskie Malwy
Sterdyniacy
Zespół Głuchowskich
Janusz Pilarek i Roman Kondraciuk
Bractwo Akordeonistów Siemiatyckich (w okrojonym składzie)
Mazowszanie
Szwagry
Sami Swoi
Licznie zgromadzona publiczność przez sześć godzin obcowała z folklorem i inspirowaną nim muzyką.
Do zobaczenia za rok!
Sonda
Co myślisz o naszej stronie?
Co myślisz o naszej stronie?
Musisz zaznaczyć przynajmniej jedną odpowiedź!
program regionalny narodowa strategia spójności
mazowsze serce polski
unia europejska europejski fundusz rozwoju regionalnego
Projekt i wykonanie: sm32 STUDIO