Premiera książki artura ziontka i wernisaż wystawy magdy stasiuk w mgok - plakat
W niedzielne popołudnie 15 grudnia w MGOK odbyło podwójne spotkanie autorskie Magda Stasiuk (prezentującej wystawę i katalog „Żyli długo i szczęśliwie tutaj”) oraz Artur Ziontek promującego swą nową książkę literacką „Stałem nago na progu domu” która właśnie ukazała się nakładem wydawnictwa Paśny Buriat.
Wystawa „Żyli długo i szczęśliwie tutaj” pokazuje monidła zbierane przez Magdę Stasiuk w szeroko pojętym regionie od kilku lat, czyli ów specyficzny typ przedstawień portretowych, których nazwa po dziś dzień pewnie nie dla wszystkich jest jasna. O tym pisze Autorka w pięknie wydanym katalogu do wystawy. Warstwę tekstową wzbogacają w nim reprodukcje artefaktów pochodzących z okolic Siedlec, Sokołowa Podlaskiego, Kosowa Lackiego, Ceranowa, Hołowienek, Zbuczyna, Węgrowa, Miedzny…
„Stałem nago na progu domu” natomiast, to książka, która prowadzi nas ścieżkami bohaterów przez międzywojenny Kossów, w którym spotkamy Alfonsa Przymuszałę, przez Siedlce czasów PRL, w których mocno rzucająca się w oczy była tajemnicza pani Kapuścińska i w końcu przez Ceranów, w którym będzie można zmierzyć się z pośmiertnym żywotem Józef Górskiego, ostatniego właściciela miejscowości. Mimo, iż akcja rozgrywa się w regionie, teksty nie opowiadają o jego historii, ale o tym już czytelnik przekona się sam…
Spotkanie otworzyła Ewa Olszewska – dyrektor MGOK, a prowadziła je Dorota Filipiak z wydawnictwa Paśny Buriat.
Zdjęcia z tego wydarzenia zawdzięczamy Joannie Omieciuch, za co bardzo Jej dziękujemy. A na ich końcu zamieszczamy małą zapowiedź.
 
--------
Dorota Filipiak – przedstawicielka wydawnictwa Paśny Buriat, podróżniczka, reportażystka, pisarka, miłośniczka Rumunii i Węgier, autorka książek: Rumunia, pęknięte lustro Europy oraz Bug z Tobą. Historie o życiu i śmierci na wsi nadbużańskiego Podlasia.
Magda Stasiuk – autorka wydanej przez nasz ośrodek książki Ziemia niechciana, ziemia nieobiecana o spółdzielni produkcyjnej w Morszkowie, admiratorka nadbuża, a od dziś również autorka pięknego katalogu do wystawy Żyli długo i szczęśliwie tutaj. Możemy tez dodać, że niebawem ukaże się jej książka poświęcona pisarce Zofii Ścisłowskiej.
Artur Ziontek – Instruktor ds dziedzictwa kultury w MOGK, autor książek i artykułów o Podlasiu i kulturze polskiej, autor powieści "Latawcy", zbioru opowiadań grozy "Przedśmierć" (Wydawnictwo Eperons-Ostrogi) oraz prezentowanej dziś książki literackiej "Stałem nago na progu domu".
 
Mikołajki 2024 w MGOK - plakat

W piątkowe popołudnie 6 grudnia w MOGK odbyło się spotkanie mikołajkowe. Zaprosiliśmy na nie wszystkie dzieci. Zaproszenie było bardzo skuteczne, ponieważ nasza sala wypełniona była po brzegi. Dzieci w towarzystwie swoich opiekunów obejrzeli spektakl w wykonaniu Studio Teatralne Krak-Art pt. „Zimowa opowieść”. Po spektaklu pojawił się Św. Mikołaj, który dla każdego miał słodki upominek.

GALERIA: Mikołajki 2024 w MGOK - ZDJĘCIA

Kosowskie Impresje Wokalne 2024 - Gala laureatów - plakat
24 listopada odbył się w MGOK koncert galowy laureatów mazowieckiego konkursu dla wokalistów-amatorów „Kosowskie Impresje Wokalne”. Jego pomysłodawcami i głównymi organizatorami z ramienia MGOK byli Monika Szast i Andrzej Tchórzewski. Jury w składzie Alicja Ostromecka, Tomasz Markiewicz i Adam Wołosz wyłoniło laureatów, którzy w niedzielę zaprezentowali się publiczności. W poszczególnych kategoriach nagrodzeni zostali:
Kategoria 9-11 lat:
1. Kacper Konobrodzki
2. nie przyznano
3. Lena Abramczuk i Paweł Rytel
Wyróżnienie: Pola Rytel-Andrianik
Kategoria 12-14 lat
1. nie przyznano
2. nie przyznano
3. nie przyznano
Wyróżnienie: Amelia Ząbek
Kategoria 15-17 lat
1. Katarzyna Żur
2. nie przyznano
3. nie przyznano
Wyróżnienie: Emilia Niemiec
Kategoria DOROŚLI
1. Natalia Artych
2. Eliza Niemiec
3. Małgorzata Ząbek
Kategoria 60+
1. Tadeusz Zawistowski
2. nie przyznano
3. nie przyznano
Wyróżnienie: Anna Majewska, Krystyna Ratyńska, Hanna Wiśniewska, Janusz Wiśniewski
Grand Prix otrzymała Katarzyna Żur, a Janusz Wiśniewski Nagrodę specjalną Burmistrza Miasta i Gminy Kosów Lacki. Nagrody wręczali: Ewa Olszewska – dyrektor MGOK, Jan Słomiak – Burmistrz Miasta i Gminy Kosów Lacki oraz Adam Wołosz – przedstawiciel Jury.
Bardzo dziękujemy sponsorom Konkursu, dzięki którym całe przedsięwzięcie mogło się odbyć w zaplanowanej przez nas formie. Słowa wdzięczności otrzymują:
- Sylwia i Michał Kryczkowie - Ferma Drobiu Wymysły,
- Monika Figler - Centrum Kompetencji Zawodowych "Moja Droga",
- Piotr Krasnodębski - Zakład Produkcyjno-Handlowy "PK - MOT",
- Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska" w Miedznie.
Do zobaczenia w przyszłym roku!
 
Kosowskie Impresje Wokalne 2024 - Przesłuchania uczestników - plakat
16 listopada odbyły się przesłuchania mazowieckiego konkursu dla wokalistów-amatorów "Kosowskie Impresje Wokalne". Nagrodzeni i wyróżnieni zostali:
Lena Abramczuk
Natalia Artych
Kacper Kanabrodzki
Anna Majewska
Eliza Niemiec
Emilia Niemiec
Krystyna Ratyńska
Paweł Rytel
Pola Rytel-Adrianik
Hanna Wiśniewska
Janusz Wiśniewski
Tadeusz Zawistowski
Amelia Ząbek
Małgorzata Ząbek
Katarzyna Żur
Kto stanie na podium? Tego dowiemy się 24 listopada podczas galowego Koncertu Laureatów.
A naszych uczestników oceniało jury w składzie:
Alicja Ostromecka - absolwentka szkoły aktorskiej „Lart-Studio” w Krakowie, Po studiach przez kilka lat prowadziła dziecięce i młodzieżowe grupy teatralne m.in. w Sokołowskim Ośrodku Kultury, poetka, wokalistka, razem z mężem Michał Kamil Ostromecki prowadzi Studio Piosenki Metro.
Adam Wołosz - pochodzący z Ostrołęki gitarzysta, basista, wokalista, autor tekstów i kompozytor piosenek. Ze sceną związany nieprzerwanie od czasu debiutu w Jarocinie w 1984 r., gdzie grał w ostrołęckiej formacji „Opar”. Współtwórca płyt zespołów „COORP”, „Zupa Grzybowa”, „Droga Na Ostrołękę” oraz trzech w pełni autorskich albumów: „Surowizna”, „Agent 07-400”, „A dam Wam”, na których zawarł kilkadziesiąt własnych utworów. Wykonuje recitale, podczas których gitarą i śpiewem maluje treści własnych piosenek oraz bliskich jego sercu, innych poetów: Brel, Stachura, Kaczmarski, Wysocki, Okudżawa, Nohavica oraz innych, którzy odcisnęli ślad na jego twórczości.
Tomasz Markiewicz – dziennikarz muzyczny, wokalista, konferansjer, juror przeglądów wokalnych, promotor zespołów rockowych, pomysłodawca i organizator wielu koncertów oraz imprez estradowych, dziennikarz „Tygodnika Siedleckiego”, autor tekstów piosenek oraz książek „Gwiazdozbiór”, „Siedlce oczami gwiazd” i „Uroki szermierki”.
Bardzo dziękujemy naszym sponsorom, dzięki którym impreza mogła się odbyć w takim kształcie. Wsparli nas:
- Sylwia i Michał Kryczkowie - Ferma Drobiu Wymysły,
- Monika Figler - Centrum Kompetencji Zawodowych "Moja Droga",
- Piotr Krasnodębski - Zakład Produkcyjno-Handlowy "PK - MOT",
- Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska" w Miedznie.
 
Wernisaż wystawy "Barwy Mazowsza" - plakat
W piątek 25 października w MGOK odbył się wernisaż wystawy Violetty Izdebskiej i Kamili Izdebskiej zatytułowanej „Barwy Mazowsza”. Spotkanie otworzyła dyrektor MGOK Ewa Olszewska, która po krótkiej prezentacji Artystek wspomniała również o wystawie, która odbyła się w 2016 r. Swoje prace prezentowali wtedy uczniowie i wychowankowie pani Violetty z Liceum Plastycznego w Mińsku Mazowieckim. Wśród nich były również adeptki malarstwa z Kosowa Lackiego.
Tym razem bohaterkami spotkania były dwie Artystki – Violetta Izdebska i Kamila Izdebska, matka i córka, zabierające nas w podróż po barwach Mazowsza. Ich obrazy, to głównie pejzaże ukazujące przyrodę okolic rodzinnego Mińska Mazowieckiego, wyimki z nich skupiające się na pojedynczym elemencie oraz martwe natury. Charakterystyczne dla pejzażu spojrzenie przestrzenne jest tu nie tylko odzwierciedleniem zastanego widoku, ale prowadzi do szerzej ujętego namysłu nad przyrodą, jej cyklicznymi przemianami związanymi z porami roku, ale i stanem ducha twórcy.
Publiczność długo oglądała prezentowane obrazy. Autorki zaś chętnie odpowiadały w kuluarach na wszystkie pytania. Mamy nadzieję, że nasza Galeria będzie stałym miejscem wydarzeń związanych ze sztukami wizualnymi.
-----------------------------------------------
VIOLETTA IZDEBSKA - ur. 1956 r. w Radomiu. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie (1976 r.); uzyskała dyplom z grafiki u prof. M. Snocha w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie w 1989 r. oraz dyplom z projektowania produktu u prof. B. Suszczyńskiej-Rąpalskiej na Wydziale Form Przemysłowych na ASP w Krakowie w 2006 r. Należy do Polskiego Związku Artystów, Malarzy i Grafików. Uprawia malarstwo i grafikę, jej prace wystawiane były w Polsce i za granicą. W latach 1999–2020 pracowała jako nauczycielka przedmiotów artystycznych
w Liceum Sztuk Plastycznych w Mińsku Mazowieckim. Nauczycielka i wychowawczyni młodych artystów z Kosowa Lackiego.
KAMILA IZDEBSKA - ur. 1978 r. w Puławach. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące w Mińsku Mazowieckim. Absolwentka Wydziału Architektury Krajobrazu SGGW w Warszawie oraz Katedry Roślin Ozdobnych Wydziału Ogrodnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Pracowała jako architekt krajobrazu w Łasku.
 
Sonda
Co myślisz o naszej stronie?
Co myślisz o naszej stronie?
Musisz zaznaczyć przynajmniej jedną odpowiedź!
program regionalny narodowa strategia spójności
mazowsze serce polski
unia europejska europejski fundusz rozwoju regionalnego
Projekt i wykonanie: sm32 STUDIO